Treći poziv u okviru Programa transancionalne suradnje nudi 14 milijuna eura malim i brzim projektima
Da bi periferna i zaostala područja bila privlačnija potrebno ih je promijeniti i učiniti naprednijima. To se može izvesti i malim, brzim promjenama. Treći poziv u sklopu Programa transnacionalne suradnje nudi potporu projektima manjeg opsega, kraćeg trajanja i manjeg budžeta u odnosu na klasične projekte iz prethodnih poziva. Javnim i privatnim organizacijama je za tu svrhu na raspolaganju je 14 milijuna eura iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a prijedlozi se podnose do 10. prosinca ove godine dok je ugovaranje i početak projekata planiran za ljeto 2025. godine.
Specifični ciljevi koji se nastoje ostvariti ovim pozivom su jačanje vještina za pametnu specijalizaciju, industrijsku tranziciju i poduzetništvo za što je namijenjeno 5,6 milijuna eura. Za zeleniju urbanu mobilnost namijenjeno je 2,1 milijuna eura, dok je za poboljšanje prometne povezanosti ruralnih i perifernih regija predviđeno sufinancirati projekte budžetom od 2,1 milijuna eura. Četvrti cilj je jačanje upravljanja za integrirani teritorijalni razvoj, čemu je namijenjeno 4,2 milijuna eura. Stopa financiranja projekata iznosi 80 posto.
Tri partnera iz tri države
Projektni konzorcij mora uključivati najmanje tri financijska partnera iz tri države EU, pri čemu najmanje dva partnera moraju dolaziti iz programskog područja. Pritom su prihvatljivi projektni partneri nacionalna, regionalna i lokalna javna tijela, privatne institucije, uključujući privatne tvrtke, koje imaju pravnu osobnost, kao i međunarodne organizacije koje djeluju prema nacionalnom pravu države članice EU ili prema međunarodnom pravu.
Program u okviru cilja Europske teritorijalne suradnje pruža podršku suradnji država središnje Europe te u teritorijalnom smislu obuhvaća devet srednjoeuropskih država Europske unije, ujedno i članica programskog područja Hrvatske, Austrije, Češke, Italije (Emilia-Romagna, Friuli Venezia Giulia, Liguria, Lombardia, Piemonte, Provincia Autonoma Bolzano, Provincia Autonoma Trento, Valle d’Aosta i Veneto), Mađarske, Njemačke, Poljske, Slovenije i Slovačke.
U ovom programskom razdoblju kroz Program se sufinanciraju projekti u svrhu jačanja regionalnih inovacija, pametne specijalizacije, energetske tranzicije, zaštite okoliša, klimatskih promjena, poboljšanja prometnih veza te osnaživanja upravljačkih kapaciteta za regionalni razvoj.
Fokus projekata mora biti na lokalnim i/ili regionalnim aktivnostima koje uključuju snažno sudjelovanje dionika te promiču dobro upravljanje kroz uključive i participativne procese. Također, cilj mora biti podrška društveno-ekonomskoj transformaciji kroz razvoj ljudskog kapitala, poboljšanje povezanosti i jačanje upravljačkih kapaciteta u ciljanom području.
Od prigradskih naselja do sela
Ovim se pozivom želi angažirati razvojne potencijale rubnih i zaostalih područja. Projekti trebaju pružati lokalna i regionalna rješenja prilagođena specifičnim izazovima u skladu s načelima Teritorijalne agende, TA 2030, s ishodima naučenim iz povezanih pilot akcija koje će služiti kao uvid podnositeljima projekata. Da bi se kvalificirala za teritorijalni fokus poziva, područja kojima će projekti biti namijenjeni moraju imati nizak ekonomski potencijal, loš pristup uslugama od općeg interesa, često pod utjecajem demografskih promjena. Uz navedeno, pad značaja, utjecaja ili povezanosti čini područje prihvatljivim za sufinanciranje projekata. Ove karakteristike perifernih područja i područja koja zaostaju u razvoju kvalitativne su prirode i ne postoji poseban popis ili karta prihvatljivih regija koje bi bile ciljane projektima. Ciljana područja mogu biti ruralna, ali mogu uključivati i urbana područja koja zaostaju u društveno-ekonomskom razvoju. Njihov opseg i veličina mogu varirati ovisno o ciljevima projekta, npr. u rasponu od lokalnih četvrti odnosno predgrađa, gradskih četvrti, sela i ruralnih zajednica, malih ili srednjih gradova ili cijelih regija koje pate od perifernosti ili zaostaju.
Za više informacija obratite se na: info@logickamatrica.eu
Comments