
Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije objavilo je novi program potpora za razvoj otoka vrijedan 15 milijuna eura. Ovaj program pruža priliku jedinicama lokalne samouprave za transformaciju infrastrukture, poticanje održivog turizma i jačanje kapaciteta civilne zaštite do kraja sljedeće godine.
Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije donijelo je 10. veljače 2025. godine Program dodjele državnih potpora za provedbu: Integriranog teritorijalnog programa 2021. - 2027. Prioritet 3. Razvoj urbanih područja kao pokretača regionalnog rasta i razvoja njihovih funkcionalnih područja te razvoj održivih i zelenih otoka, Specifični cilj: RSO5.2. Poticanje integriranog i uključivog društvenog i gospodarskog razvoja, lokalnog razvoja u području okoliša, kulture, prirodne baštine, održivog turizma i sigurnosti u područjima koja nisu urbana. Prihvatljive aktivnosti u specifičnom cilju 05.2 su revitalizacija javno-društvene infrastrukture na otvorenom i zatvorenom te ostale infrastrukture namijenjene javnoj uporabi. Ulaganje u obnovu i revitalizaciju objekata kulturne baštine te kulturno-turističkih lokacija, valorizaciju i digitalizaciju pokretne kulturne baštine otoka, kao i ulaganja u razvoj zelene i plave infrastrukture te jačanje kapaciteta i operativne spremnosti civilne zaštite i vatrogastva s naglaskom na uspostavu i unaprjeđenje sustava nadzora i praćenja radi smanjenja rizika od požara i katastrofa te ulaganja u energetsku učinkovitost i poticanje korištenja obnovljivih izvora energije u infrastrukturnim ulaganjima smatraju se prihvatljivim aktivnostima. Uz to, prihvatljive aktivnosti su i ulaganja u poslovnu infrastrukturu, izgradnja ili obnova poslovnih zona i poduzetničkih potpornih institucija, inkubatori i co-working prostori, kao doprinos održivosti otoka i otočnog stanovništva. Korisnici državne potpore podobni za korištenje ovog Programa su jedinice lokalne i područne, regionalne, samouprave, javna poduzeća, trgovačka društva u javnom vlasništvu, turističke zajednice, javne ustanove i poduzetničke potporne institucije u javnom vlasništvu bez obzira na njihovu veličinu. To znači da su korisnici mikro, mali, srednji i veliki poduzetnici. Ukupan raspoloživi iznos bespovratnih sredstava za dodjelu na temelju Programa iznosi 15 milijuna eura. Prema kategorijama, državne potpore mogu biti za lokalnu infrastrukturu i za usavršavanje, a trajanje programa je od 10. veljače 2025. do 31. prosinca 2026.
Što je ITP

Integrirani teritorijalni program 2021.-2027. jedan je od tri programa Republike Hrvatske u okviru Kohezijske politike, odobren od strane Europske komisije u prosincu 2022. godine. ITP se financira se iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Fonda za pravednu tranziciju. Hrvatskoj je na raspolaganju ukupno 1,569 milijardi eura iz ovog Programa, a ta sredstva su namijenjena za projekte usmjerene na jačanje regionalnog gospodarstva putem procesa industrijske tranzicije regija, razvoj pametnih i održivih otoka, razvoj gradova te na ublažavanje učinaka tranzicije prema klimatski neutralnom gospodarstvu u Istarskoj i Sisačko-moslavačkoj županiji. Temelj ITP-a je Nacionalna razvojna strategija Republike Hrvatske (NRS 2030), koji određuje četiri smjera razvoja, od kojih se na ITP odnosi smjer za uravnoteženi regionalni razvoj koji će se postići putem industrijske tranzicije regija i gradova u okviru cilja politike, CP 1, osnaživanjem zelenog i čistog prometa u urbanim središtima unutar CP 2, razvoja pametnih i održivih gradova i otoka u okviru CP 5 te pravednom tranzicijom u Istarskoj županiji i Sisačko-moslavačkoj županiji. Potpore iz ovog Programa namijenjene su za ciljeve utvrđene sukladno RSO 5.2., pri čemu će se sukladno ovom Programu na temelju Poziva iz članka 1. stavka 4. dodjeljivati potpore usmjerene prema diverzifikaciji ekonomske strukture na otocima i jačanju konkurentnosti otočnih MSP-ova. Ovim Programom predviđena je dodjela potpora čiji je cilj povećanje dostupnosti poduzetničke infrastrukture, poboljšanje usluga poslovne podrške i olakšanje poslovanja MSP-ovima na otocima.U okviru ITP-a, otoci su zastupljeni kroz područje Razvoj pametnih i održivih otoka, Specifični cilj 5.2. Poticanje integriranog i uključivog društvenog i gospodarskog razvoja, lokalnog razvoja u području okoliša, kulture, prirodne baštine, održivog turizma i sigurnosti u područjima koja nisu urbana, čime se dodatno daje na važnosti provedbi otočne razvoje politike u RH.
Otočni razvoj u svih 7 obalno-otočnih županija

ITP je namijenjen rješavanju specifičnih problema i izazova hrvatskih otoka i kroz njegovu provedbu primjenjivat će se multi-tematski i multi-sektorski pristup otočnom razvoju u svih 7 obalno-otočnih županija.Za otoke je kroz ITP predviđena alokacija od 150 milijuna eura koja će se usmjeriti u nekoliko područja. Revitalizacija javno-društvene infrastrukture na otvorenom i zatvorenom te ostale infrastrukture namijenjene javnoj uporabi jedno je od tih područja. Uz to, ulaganje u obnovu i revitalizaciju objekata kulturne baštine te kulturno-turističkih lokacija, valorizaciju i digitalizaciju pokretne kulturne baštine otoka, kao i ulaganja u razvoj zelene i plave infrastrukture te jačanje kapaciteta i operativne spremnosti civilne zaštite i vatrogastva s naglaskom na uspostavu i unaprjeđenje sustava nadzora i praćenja radi smanjenja rizika od požara i katastrofa predstavljaju područja predstavljaju područja alokacije spomenutih sredstava. Ulaganja u energetsku učinkovitost i poticanje korištenja obnovljivih izvora energije u infrastrukturnim ulaganjima, kao i ulaganja u poslovnu infrastrukturu, izgradnju ili obnova poslovnih zona i poduzetničkih potpornih institucija, što su inkubatori i co-working prostori su na isti način područja obuhvaćena Programom. Osnovni preduvjet za provedbu ITP-a na otocima je izrada teritorijalnih strategija čiji su nositelji obalno-otočne županije.

Svaka županija izrađuje teritorijalnu strategiju za svoje otočno područje, kao dodatak planu razvoja županije. U pripremi, provedbi i praćenju, otočni dionici su zastupljeni kroz radnu skupinu, Otočno partnerstvo, čime se osigurava participativni pristup i pristup odozdo prema gore u rješavanju lokalnih problema otočnog područja.Na temelju analize razvojnih potreba i potencijala otočnog područja u teritorijalnoj strategiji utvrdit će se konačna područja ulaganja koja će se financirati putem ITP-a, a po završetku izrade teritorijalnih strategija i potpisivanju sporazuma između MRRFEU i županija, bit će objavljeni Pozivi na dostavu projektnih prijedloga.U svrhu donošenja Odluke o suglasnosti na konačan prijedlog TS-a od strane MRRFEU, objavljuje se Poziv na sudjelovanje obalno-otočnih županija u provedbi Integriranog teritorijalnog programa 2021.-2027. na otocima i pripremu teritorijalnih strategija. U sklopu prijave na ovaj Poziv županija dostavlja konačan prijedlog teritorijalne strategije čime ujedno potvrđuje svoju spremnost za sudjelovanjem u aktivnostima ITP-a. Suglasnost MRRFEU na konačan prijedlog predstavlja preduvjet za donošenje teritorijalne strategije od strane županijske skupštine i sklapanje Sporazuma o provedbi teritorijalne strategije između MRRFEU i županije.
Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu
Prijavite se na naš stručni webinar:
Pogledajte našu listu aktualnih EU poziva i natječaja:
Comments