top of page

29 mil. eura potpore iz EU fondova za zeleno gospodarstvo i inovacije u regiji Hrvatska-BiH-Crna Gora


Prekogranična suradnja Hrvatske, BiH i Crne gore preko EU fondova i bespovratnog finanicranja regionalnih projekata.
Prekogranična i regionalna suradnja

Drugi poziv Interreg VI-A IPA Programa nudi financijske potpore iz EU fondova za projekte u područjima istraživanja, energetske učinkovitosti i kružnog gospodarstva. Prijavite svoj projekt do 6. lipnja 2025. i postanite dio regionalne transformacije.


S ciljem jačanja društvenog, gospodarskog i teritorijalnog razvoja prekograničnog područja objavljen je drugi poziv za dostavu projektnih prijedloga u okviru Interreg VI-A IPA Program Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora. 


Vrijednost ovog poziva usmjerenog na četiri prioriteta i pet specifičnih ciljeva u okviru Europske teritorijalne suradnje je 29.926.000,00 eura, a projektni prijedlozi s ciljem aktivnog doprinosa gospodarskom rastu Programskom području se predaju do 6. lipnja 2025. godine. Stopa sufinanciranja EU iznosi najviše 85 posto ukupnih prihvatljivih troškova projekta. Partneri iz tri zemlje sudionice osigurat će minimalno 15 posto sufinanciranja. U svrhu boljeg informiranja podnositelja prijedloga organizirat će se tijekom ožujka i travnja osam informativnih radionica u Zenici, Slavonskom Brodu, Prijedoru, Karlovcu, Podgorici, Budvi, Čitluku i Šibeniku.


Partneri iz Hrvatske, BiH i Crne gore razvijaju programe prekogranične suradnje iz EU fondova
Partnerska suradnja na projektima

Misija i cilj programa


Program je zamišljen kao instrument koji će poticati suradnju između Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, rješavati zajedničke izazove te ukazivati ​​na mogućnost i potrebu još bolje suradnje u pojedinim područjima u budućnosti. To će i dalje biti instrument koji pomaže javnim tijelima da steknu uvid u najbolju praksu i razviju vlastitu na način suradnje. Također će biti otvoren za druge ključne dionike, ojačat će njihove kapacitete i koristiti njihova znanja i vještine za razvoj novih rješenja od koristi regiji. Misija Programa, osim jačanja društvenog, gospodarskog i teritorijalnog razvoja prekograničnog područja, je poticanje i podrška prekograničnoj suradnji kako bi područje postalo otpornije na zajedničke izazove. Ti izazovi između ostalog uključuju procese ekonomske tranzicije, klimatske promjene i dugoročne socioekonomske posljedice pandemije COVID-19. Program će pomoći u rješavanju glavnih regionalnih neravnoteža i pridonijeti smanjenju razlika u razvoju uključenih regija. Program će povećati kapacitet programskog područja za oporavak od gospodarske krize. Cilj strateškog programa je poticanje pametnog, zelenog i uključivog razvoja prekogranične regije Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora.


Programski prioriteti i specifični ciljevi


Ilustracija prekogranične suradnje iz fondova Europske unije za bespovratno financiranje
Program kružnog gospodarstva za razvoj regije

Program je predvidio četiri ključna prioriteta koji se mogu promatrati i kao svojevrsni nastavak prethodnog programa koji se provodio u razdoblju 2014.-2020. s određenim novim elementima i karakteristikama poželjnim u novom financijskom okviru. Program se stoga usredotočuje na ograničen skup ciljeva i područja politike, odnosno usredotočuje se na ona tematska ključna područja u kojima zajedničke akcije imaju potencijal za najveći učinak. Odabrane prioritetne osi odražavaju potrebe i izazove programskog područja. Svaka prioritetna os sastoji se od najmanje jednog specifičnog cilja, koji predstavlja pozitivnu promjenu koju Program želi postići u prekograničnom području. Tako prioritetna os pod nazivom Pametna ulaganja u istraživanje, inovacije i konkurentno poduzetništvo za svoj specifični cilj ima razvijanje i jačanje istraživačkih i inovacijskih kapaciteta te usvajanje naprednih tehnologija za što je namijenjeno 3.324.000,00 eura. Prioritetna os pod nazivom Zelena ulaganja u zaštitu okoliša i učinkovito upravljanje rizicima ima specifičan cilj promicanje energetske učinkovitosti i smanjenje emisije stakleničkih plinova za što je određeno 5.489.000,00 eura. Za drugi specifičan cilj, Promicanje prijelaza na kružno i resursno učinkovito gospodarstvo osigurano je 6.575.000,00 eura. Treća prioritetna os odnosi se na dostupne i otporne zdravstvene usluge, a specifični cilj je osiguravanje jednakog pristupa zdravstvenoj skrbi i poticanje otpornosti zdravstvenih sustava, uključujući primarnu zdravstvenu zaštitu, te promicanje prijelaza s institucionalne na skrb u obitelji i zajednici. Za tu je svrhu namijenjeno 5.066.000,00 eura. Prioritetna os Održivi i uključivi turizam i kultura ima za specifični cilj jačanje uloge kulture i održivog turizma u gospodarskom razvoju, socijalnoj uključenosti i društvenim inovacijama s predviđenim budžetom od  9.472.000,00 eura.


Logika programske intervencije


Misija Programa je ujediniti prekogranične regije i gradove kako bi pronašli odgovarajuća rješenja za svoje građane na pošten i ravnopravan način.
Zajednički ciljevi razvoja regija

Logika intervencije Programa bavi se identificiranim zajedničkim izazovima u skladu sa zahtjevima politike za koordinirano djelovanje na svim zemljopisnim i upravljačkim razinama. Misija Programa je ujediniti prekogranične regije i gradove kako bi pronašli odgovarajuća rješenja za svoje građane na pošten i ravnopravan način. Potiče i podupire međusobnu suradnju kako bi regije bile otpornije na zajedničke izazove koji ne poznaju granice i koji se ne mogu sami riješiti. Projekti moraju uspostaviti jasan pristup usmjeren na rezultate koji doprinosi postizanju specifičnih ciljeva, dakle pokazatelja rezultata Programa. Logika projektne intervencije trebala bi prirodno odražavati putanju projekta i potrebne korake koji će dovesti do promjene koju projekt želi postići. Projekt bi trebao biti jasan, jednostavan i lak za praćenje i implementaciju. Koherentnost logike intervencije projekta, što su glavni i specifični ciljevi projekta, aktivnosti, učinci i rezultati, trebala bi logično slijediti logiku intervencije Programa, njegove specifične ciljeve, akcije, rezultate i pokazatelje rezultata. 

 

Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook i Linked In

 

Prijavite se na naš stručni webinar:




 
 
 

Hozzászólások


bottom of page