Hrvatska u prekršaju: EK upozorava na kašnjenje u dostavi nacionalnog energetskog i klimatskog plana
- Logička matrica
- Mar 14
- 3 min read

Europska komisija uputila je Hrvatskoj službeno upozorenje zbog kašnjenja u dostavi ažuriranog nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NECP). Imamo dva mjeseca ispuniti svoju obavezu, a nakon toga možemo završiti na Sudu Europske unije.
Europska komisija je prije nekoliko dana uputila obrazložena mišljenja Belgiji, Estoniji, Hrvatskoj, Poljskoj i Slovačkoj zato što nisu dostavile konačne ažurirane integrirane nacionalne energetske i klimatske planove, NECP, u skladu s Uredbom o upravljanju energetskom unijom i djelovanjem u području klime.

Konačni ažurirani NECP-ovi ključni su instrumenti koji osiguravaju donošenje konkretnih planova država članica za postizanje dogovorenih ciljeva EU-a, među ostalim za smanjenje emisija stakleničkih plinova, energiju iz obnovljivih izvora i energetsku učinkovitost. Osim toga, Europskoj komisiji su nacionalni planovi nužni za procjenu zajedničke ambicije država članica u ostvarenju klimatskih i energetskih ciljeva za 2030. U skladu s Uredbom o upravljanju sve države članice morale su svoje konačne ažurirane NECP-ove dostaviti do 30. lipnja 2024. Komisija je dosad zaprimila 22 konačna plana. Nakon sveobuhvatne razmjene informacija s Komisijom po podnošenju planova i donošenja Komisijinih preporuka za države članice u studenom 2024., Komisija je poslala službene opomene 13 država članica koje nisu dostavile svoje konačne ažurirane NECP-ove. Nakon analize njihovih odgovora i s obzirom na to da ovih pet država članica još nije dostavilo svoje konačne ažurirane NECP-ove, Komisija je odlučila uputiti obrazložena mišljenja Belgiji, Estoniji, Hrvatskoj, Poljskoj i Slovačkoj.

Prije skoro dvije godine, 4. srpnja 2023. Europska komisija je ocijenila hrvatski ažurirani i dopunjeni NECP, ustanovila nedostatke i zatražila od Hrvatske da ispravi nedostatke i dostavi ih do 30. lipnja 2024. U tom je dokumentu Hrvatska upozorena na nekoliko nedostatnih rješenja. Europska je komisija tada procijenila da će Hrvatska prema projekcijama dosegnuti svoj cilj od 17,1 posto manje emisija stakleničkih plinova do 2030. iz sektora pokrivenih Uredbom o raspodjeli tereta, ESR, međutim u drugim područjima je pokazala nedovoljne ambicije. Što se tiče energetske učinkovitosti, nacrt ažuriranog NECP-a utvrđuje politike i mjere koje su dostatne dobro opisani, navela je Komisija, iako uključuju samo djelomičnu procjenu uštede energije. No, na zgradama, plan ne ažurira ambicije dugoročne strategije obnove 2020, navodi se u toj ocjeni. Govoreći o istraživanju, inovacijama i konkurentnosti, plan ne sadrži informacije o nacionalnom cilju i potrošnji za istraživanje i inovacije u specifičnim tehnologijama čiste energije, niti definira nacionalne ciljeve za konkurentnost povezane s energetskom unijom. Uz to, Komisija je ocijenila i da se na unutarnjem tržištu plan temelji na snažnom kapacitetu međusobnog povezivanja i mjerama fleksibilnosti koji omogućuje brzi prodor obnovljive energije, ali nedostaju jasni ciljevi za odgovor na potražnju kao i skladištenje. Štoviše, ocijenila je Komisija, Hrvatska još nije procijenila broj kućanstava u energetskom siromaštvu. Dodatno, plan nije bio upućen u javnu raspravu. Što se tiče pravedne tranzicije, planu nedostaje sveobuhvatna analiza socijalnih pitanja, zapošljavanja i vještina utjecaj, uključujući distribucijski, na klimatske i energetske tranzicije i ne razrađuje konkretne politike i mjere za njihovo rješavanje. Također, plan nije bio usklađen s usvojenim Teritorijalnim planom pravedne tranzicije (TJTP) za Istru jer odgađa obvezu postupnog ukidanja primjene ugljena. Hrvatska je nakon toga, kao što smo spomenuli, imala novi rok za otklanjanje nedostataka, ali to nije učinila, čak je mjesecima nakon isteka roka kasnila i s javnim savjetovanjem, jednom od faza izrade plana.
Budući da nije ispunila svoje obaveze Komisija je reagirala slanjem obrazloženih mišljenja, a Hrvatska, kao i ostale četiri zemlje imaju dva mjeseca da isprave situaciju i dostave svoje konačne ažurirane NECP-ove Komisiji. U protivnom Komisija može uputiti predmete protiv njih Sudu Europske unije.
Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu
Prijavite se na naš stručni webinar!
Što ćete naučiti:
Zakonodavni okvir EU-a za ravnopravnost spolova i nediskriminaciju
Smjernice za izradu procjena učinka
Primjeri dobre prakse u provedbi projekata s rodnom perspektivom
Kako osigurati usklađenost projekata s EU zahtjevima
Comments