ITP fondovi za Rijeku i okolicu: Do 85% potpore za kulturne i sportske objekte
- Logička matrica
- Mar 28
- 3 min read

ITP fondovi za Rijeku i okolicu : Otvoren je novi poziv za financiranje kulturnih i sportskih objekata višenamjenske infrastrukure grad Rijeku i okolne općine koji ostavlja mogućnost bespovratne potpore od 85% ukupnih troškova. Poziv je usmjeren je na izgradnju, rekonstrukciju i opremanje kulturnih i sportskih objekata, kao i na uređenje zelenih površina, što će doprinijeti poboljšanju kvalitete života u cijeloj regiji.
U svrhu osiguranja prostora za događaje i aktivnosti od interesa za opće dobro, objavljen je poziv jedinicama lokalne samouprave na području grada Rijeka za uređenje višenamjenske infrastrukture. Riječ je o 4.115.187,37 eura vrijednom pozivu u okviru integriranog teritorijalnog programa 2021. – 2027. financiranom iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a raspon bespovratne potpore se kreće od 500.000,00 do 3.300.000,00 eura. Rok za podnošenje projektnih prijava je do 30. lipnja u ponoć.

Zašto je potreban ovaj poziv
Svrha poziva je izgradnja i/ili rekonstrukcija i opremanje integrirane višenamjenske javne, društveno - kulturne i sportsko – rekreacijske infrastrukture. Riječ je o objektima i prostorima namijenjenim javnim, kulturnim, društvenim, sportskim i edukativnim aktivnostima koji doprinose očuvanju kulturne baštine, a koja može biti materijalna i/ili nematerijalna. Uz to se promiče umjetnost, razvijaju se zajednice, unaprjeđuju kvalitete života građana te obnavljaju odnosno uređuju javne površine i s njima povezane zelene infrastrukture. Svrha svih ovih aktivnosti je osiguranje adekvatnih prostora za događaje za opće dobro, ljepši izgled naselja i kvalitetniju infrastrukturu u cilju poboljšanja kvalitete života stanovnika na području Urbane aglomeracije Rijeka. Pozivom se potiče ulaganje u razvoj javne integrirane višenamjenske društveno – kulturne, kao što su na primjer, društveni domovi i sportsko - rekreacijske infrastrukture te obnova i uređenje javnih površina i s njima povezane zelene infrastrukture na području Urbane aglomeracije Rijeka. Znači, potiče se ulaganje u infrastrukturu, kulturu te zaštitu prirode i okoliša. Najviši mogući udio bespovratnih sredstava je 85 posto od ukupnog iznosa prihvatljivih troškova projekta. Prijavitelji mogu tražiti isplatu predujma, a ukupni iznos predujma ne može biti viši od 30 posto ukupne vrijednosti dodijeljenih bespovratnih sredstava. Bespovratna sredstva koja se dodjeljuju u okviru ovog Pozivu ne smatraju se državnom potporom. Prihvatljivi prijavitelji u okviru ovog Poziva su jedinice lokalne samouprave iz obuhvata Urbane aglomeracije Rijeka i to: Grad Rijeka, Grad Bakar, Grad Kastav, Grad Kraljevica, Grad Opatija, Općina Čavle, Općina Jelenje, Općina Klana, Općina Kostrena, Općina Lovran, Općina Matulji, Općina Mošćenička Draga, Općina Omišalj, Općina Viškovo. Partnerstvo je prihvatljivo, a prijavitelj može imati više od jednog partnera. Partneri moraju ispunjavati sve uvjete prihvatljivosti kao i prijavitelj, ali jedan prihvatljivi partner ne može biti partner na više projektnih prijedloga u okviru Poziva.
Što su prihvatljive aktivnosti
Prihvatljive aktivnosti su priprema, izrada i ažuriranje projektno-tehničke i studijske dokumentacije kao i radovi na izgradnji i/ili rekonstrukciji javne integrirane višenamjenske društveno - kulturne i sportsko - rekreacijske infrastrukture. Uz to, prihvatljive su aktivnosti i radovi na obnovi i uređenju javnih površina i s njima povezane zelene infrastrukture, opremanje javne integrirane višenamjenske društveno - kulturne i sportsko - rekreacijske infrastrukture te javnih površina i s njima povezane zelene infrastrukture. Upravljanje projektom i administracija, promidžba i vidljivost te horizontalne aktivnosti, odnosno aktivnosti povezane s promicanjem horizontalnih načela kao i aktivnosti koje doprinose temeljnim vrijednostima i radnim principima Novog europskog Bauhausa, NEB, na isti način spadaju u prihvatljive aktivnosti. Postupak dodjele potpore započinje zaprimanjem prvog projektnog prijedloga, najranije 1. travnja 2025. godine, a rok za podnošenje projektnih prijedloga ističe 30. lipnja 2025. godine.
Što je ITU i zašto nam je važan

U financijskom razdoblju 2021. - 2027. za mjere održivog urbanog razvoja putem ITU mehanizma u okviru Integriranog teritorijalnog programa 2021. – 2027. osigurano je 681,275 milijuna eura.Prihvatljiva područja ulaganja za gradove u okviru ITP-a putem ITU mehanizma uključuju ulaganja u poduzetništvo, zeleni, čisti, pametni i održivi gradski promet, brownfield lokacije, kulturnu baštinu i turizam, zelenu infrastrukturu i prirodnu baštinu, višenamjensku infrastrukturu i javne površine, pilot projekte na razini gradskih naselja i četvrti, toplinarstvo te energetsku učinkovitost.
S obzirom na povećano izdvajanje za održivi urbani razvoj, provedba ITU mehanizma, planira se u gradovima koji su uspostavili svoja urbana područja sukladno ZRRRH i Smjernicama za uspostavu urbanih područja i izradu strategija razvoja urbanih područja za financijsko razdoblje 2021. – 2027., a to su četiri urbane aglomeracije, odnosno Zagreb, Split, Rijeka i Osijek. Uz njih je i deset većih urbanih područja kao Slavonski Brod, Varaždin, Karlovac, Bjelovar, Sisak, Vinkovci, Pula, Zadar, Šibenik i Dubrovnik. Na popisu manjih urbanih područja su Vukovar, Požega, Virovitica, Čakovec, Koprivnica, Krapina, Gospić i Pazin.
Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu
Prijavite se na naši stručni webinar:
Comments