top of page

Mikro zajmovi i otpis glavnice za mlade poduzetnike i tvrtke iz ranjivih skupina


Poduzetnici se dogovaraju oko uvjeta mikro zajmova za mlade poduzetnike
Mikro zajmovi za mlade poduzetnike

Mikro zajmovi i otpis glavnice za mlade poduzetnike: HAMAG-BICRO i Ministarstvo rada stavili su na raspolaganje fond od 30 milijuna eura s raspodjelom do 25.000 EUR kroz mikro zajmove i otpis glavnice za mlade poduzetnike i tvrtke iz ranjivih skupina poslovanja s ciljem poticanja zapošljavanja i smanjenja nejednakosti. Ova sredstva, dio ESF+ programa, omogućuju financiranje imovine i obrtnog kapitala, uz inovativne uvjete poput 30% otpisa glavnice zajma.

Usprkos turbulentnim makroekonomskim događajima poduzetništvo ne smije stati. To je jedini način da prebrodi nove okolnosti poslovanja koje će se pojaviti zbog uvođenja zaštitinih carina između SAD i Europe.  Zato je korisno imati pomoć u poslovanju, a  Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije, HAMAG-BICRO, je upravo u suradnji s Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike stavila na raspolaganje Mikro zajmove za rast i uključenost. Za ove zajmove financirane iz Europskog socijalnog fonda PLUS, ESF+, predviđena je alokacija od ukupno 30.000.000 eura.

Mikro zajmovi za rast i uključenost namijenjeni su mikro i malim subjektima malog gospodarstva iz skupine mladih poduzeća, do 3godine starosti, ili poduzeća čiji su vlasnici pripadnici jedne od ranjivih skupina definiranih u uvjetima financijskog instrumenta. Maksimalni iznos zajma je 25 tisuća eura. Uz povoljnije uvjete financiranja uvedena je po prvi puta i mogućnost otpisa do 30 posto iskorištene glavnice uz zadovoljenje uvjeta propisanih financijskim instrumentom. Namjena ovog zajma je financiranje osnovnih sredstava, što se odnosi na materijalnu i nematerijalnu imovinu, te obrtna sredstva do maksimalno 30 posto iznosa zajma.


Poduzetnici pregledavaju svoje poslovne planove i analizu rasta poduzeća
Veća razina zaposlenosti za ojačanje ekonomije

Kako ojačati ekonomiju

Glavni cilj ulaganja sredstava Europskog socijalnog fonda + za razdoblje 2021.-2027. je ojačati ekonomiju i društvo kroz postizanje više razine zaposlenosti, aktivnosti i jačanja vještina radne snage, kvalitetnog i dostupnog obrazovanja povezanog s tržištem rada, s naglaskom na strukovno obrazovanje, snažnog sustava socijalne zaštite te kvalitetnih i dostupnih socijalnih i zdravstvenih usluga, uključujući usluga dugotrajne skrbi. Posebna pažnja usmjerena je na osobe u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti, posebice na djecu u nepovoljnom socio-ekonomskom položaju, mlade kao i ostale ranjive skupine, uključujući i žene u cilju osiguravanja njihove pune ravnopravnosti u društvu. Program Učinkoviti ljudski potencijali 2021.-2027., PULJP, se temelji na Nacionalnoj razvojnoj strategiji RH do 2030., koja određuje trenutno stanje, razvojne potencijale, viziju, smjernice razvoja, strateške ciljeve i scenarije razvoja, ali i izvješćima i preporukama za Hrvatsku u okviru europskog semestra. Uzimajući u obzir specifične okolnosti hrvatskog društva i gospodarstva, nacionalni ciljevi postavljeni su u skladu s ciljevima Europskog stupa socijalnih prava.


Poslovni suradnici na sastanku razmatraju svoje planove za napredak tvrtke.
EU cilj od 78% zaposlene populacije

Zaposliti 75 posto populacije

Akcijski plan za provedbu europskog stupa socijalnih prava za 2030. predviđa da je zaposleno 75 posto populacije između 20 i 65 godina pri čemu je EU cilj 78 posto zaposlene populacije. Isto tako, predviđa, sudjelovanje 55 posto svih odraslih u cjeloživotnom učenju, što je nešto niže od EU cilja koji želi ostvariti 60 posto te smanjenje broja osoba u riziku od siromaštva i/ili socijalne isključenosti za 298.000 osoba od čega 40.000 djece. EU cilj je 15 milijuna osoba od čega 5 milijuna djece. Program se temelji na koncentraciji ulaganja u četiri ključna područja: ulaganje u zapošljavanje i povećanje razine vještina, socijalno uključivanje, obrazovanje i cjeloživotno učenje te ulaganje u zdravstvenu i dugotrajnu skrb. Usprkos poduzetim aktivnostima na nacionalnoj razini tijekom COVID krize, usklađenim s instrumentima EU u svrhu očuvanje radnih mjesta i zdravlja građana, ipak se pretpostavlja značajan utjecaj pandemije na pojedine ranjive skupine u društvu, posebno u kontekstu pristupa zdravstvenim, socijalnim i obrazovnim uslugama. Program je između ostaloga usmjeren na doprinos oporavku od krize kako bi Hrvatska nastavila predpandemijske razvojne trendove. U provedbi ESF programa 2014.-2020. partnerstvo sa socijalnim partnerima i organizacijama civilnoga društva pokazalo je puni potencijal za ostvarivanje zadanih ciljeva programa. Kroz provedbu aktivnosti, socijalni partneri i OCD-ovi imaju mogućnost razvoja svojih kapaciteta za ostvarivanje ESF+ ciljeva. OCD-ovi su posebno aktivni u pružanju socijalnih usluga i provedbi aktivnosti za socijalno uključivanje ranjivih skupina, a socijalni partneri su ključni dionik na tržištu rada.


Kriterij specifičnih potreba

Ulaganja iz ESF+ programa doprinijet će uravnoteženom regionalnom razvoju. S obzirom na značajne regionalne razlike u potrebama u području zapošljavanja, socijalnog uključivanja, obrazovanja te zdravstva, ESF+ ulaganja će imati regionalni/lokalni karakter pri dizajnu intervencija, vodeći računa o specifičnim lokalnim i regionalnim potrebama. Posebice se to odnosi na socijalne i zdravstvene usluge gdje će se ulaganja provoditi temeljem mapiranja potreba na lokalnoj razini  kao što su, na primjer, Zaželi, usluge u zajednici, osobni asistenti, itd. 


Četiri financijska instrumenta 

U ESF+ objedinjena su četiri zasebna instrumenta financiranja korištena u prethodnom programskom razdoblju 2014.-2020., odnosno Europski socijalni fond, ESF, Fond europske pomoći za najpotrebitije, FEAD, Inicijativa za zapošljavanje mladih, YEI, i Program za zapošljavanje i socijalne inovacije, EaSI. Predviđena sredstva ESF+ za Hrvatsku iznose 1,933 milijardi eura. Uz sredstva nacionalnog sufinanciranja, ukupna financijska vrijednost Programa Učinkoviti ljudski potencijali 2021.-2027. iznosi gotovo 2,268 milijardi eura (uključujući sredstva tehničke pomoći). Uredbom o uspostavi ESF+ definirano je 13 specifičnih ciljeva unutar kojih se razrađuju aktivnosti koje će biti financirane iz ovog fonda. Riječ je o pristupu zaposlenju i aktivacijskim mjerama za sve, modernizaciji institucija tržišta rada, promicanju rodno uravnoteženog sudjelovanja na tržištu rada, promicanju prilagodbe radnika, poduzeća i poduzetnika promjenama te aktivnog i zdravog starenja. Uz navedene ciljeve tu je i unaprjeđenju sustava obrazovanja i osposobljavanja, kvalitetnim i uključivim sustavima obrazovanja i osposobljavanja, cjeloživotnom učenju i promjenama radnog mjesta, aktivnom uključivanje i zapošljivosti, integraciji državljana trećih zemalja kao i integraciji marginaliziranih zajednica kao što su Romi te jednak pristup kvalitetnim socijalnim uslugama i uslugama zdravstvene zaštite, promicanje socijalne integracije i suzbijanju materijalne oskudice. 

 

Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook i Linked In

 

Prijavite se na naš stručni webinar!




 
 
 

Comments


bottom of page