top of page

Mladim poljoprivrednicima je na raspolaganju 50 milijuna eura iz EU fondova

Logička matrica

Mladi poljoprivrednici potpisuju ugovor za bespovratne poticaje iz europskih fondova

Cilj je povećanje proizvodnje ili količine prerade proizvoda za mlade poljoprivrednike kroz poticaje iz EU fondova.


Ključno je povećati proizvodne kapacitete, zato su sve aktivnosti povezane s proizvodnjom i/ili preradom poljoprivrednih proizvoda prihvatljive. Među natječajima koji su najavljeni do kraja godine su, osim natječaja za predsjednika ili predsjednicu i natječaj za mlade poljoprivrednike. 


U kolovozu je stupio na snagu Pravilnik o provedbi Intervencije 75.01. Uspostava mladih poljoprivrednika i do kraja godine bi trebao biti objavljen natječaj na kojem bi mladi poljoprivrednici, oni do 40 godine života, mogli ostvariti potporu do 75 tisuća eura, a ukupna raspoloživa sredstva su povećana od najavljenih 25,5 milijuna eura na 50 milijuna eura. Intenzitet potpore je 100 posto. 


Potpora mladim poljoprivrednicima višestruko je opravdana. S jedne strane postotak poljoprivrednika u Europi i Hrvatskoj je vrlo nizak, u Hrvatskoj je svega 12 posto stanovništva zaposleno u poljoprivredi dok je na razini Europe taj postotak niži, svega 6 posto stanovništva se bavi poljoprivredom. Suvremena poljoprivreda se bazira na suvremenim tehnologijama, tako nastaje konkurentna poljoprivreda i osnažuju se poljoprivredna gospodarstva. Mladim poljoprivrednicima je suvremena tehnologija bliska i lakše je koriste te je zbog toga uputno podržavati mlade poljoprivrednike u nastojanju uspostave suvremenih poljoprivrednih gospodarstava. 


Mladi poljoprivrednici nagledaju svoje usjeve na svojim oranicama

Osnovne prepreke za mlade poljoprivrednike su priuštivost poljoprivrednih zemljišta, tržišni uvjeti i nedostatna financijska sredstva, stoga se u ovom programskom razdoblju primarno radi na olakšanju pristupa financiranju EU sredstvima i zemljištu. 


Mlad, obrazovan, vrijedan – to je mladi poljoprivrednik 


Mladi poljoprivrednik s modernim traktorom obrađuje svoju oranicu i zemlju

Mladi poljoprivrednici koji su nositelji, odnosno odgovorne osobe u obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu, obrtu kojem je poljoprivreda pretežita djelatnost upisana u obrtnom registru ili trgovačkom društvu kojem je poljoprivredna djelatnost upisana u Registru poslovnih subjekata. Prijavitelji moraju imati prijavljeno prebivalište na području Republike Hrvatske te podmirene odnosno uređene financijske obveze prema državnom proračunu. Ekonomska veličina gospodarstva mora iznositi od 10 do 100 tisuća eura. Za prijavitelje je važno da nisu podnijeli zahtjev za potporu u sklopu intervencije 73.10. jer neće biti prihvatljivi korisnici na ovom natječaju. Dodatno, mladi poljoprivrednik je osoba koja je po prvi put postavljena kao nositelj poljoprivrednog gospodarstva, ne dulje od 5 godina, u godini podnošenja zahtjeva za potporu. Mladi poljoprivrednik samostalno upravlja poljoprivrednim gospodarstvom. Aktivnosti se provode na poljoprivrednim resursima što su zemljište i stoka koji su u vlasništvu nositelja gospodarstva i upisani u nadležne registre. Također, mladi poljoprivrednik, odgovorna osoba u trgovačkom društvu, mora biti vlasnik najmanje 50 posto temeljnog kapitala društva. Također, mladi poljoprivrednik ili poljoprivrednica mora posjedovati odgovarajuća stručna znanja i vještine. Njih dokazuje svjedodžbom srednje stručne spreme ili potvrdom o završenom diplomskom ili preddiplomskom studiju agronomskog, prehrambeno-tehnološkog ili veterinarskog smjera. Ako nema odgovarajuću formalnu kvalifikaciju, dovoljno je i radno iskustvo u području poljoprivrede, prehrambene tehnologije ili veterine u trajanju od najmanje dvije godine. Odgovarajuća potvrda o završenom priznatom strukovnom tečaju iz područja poljoprivrede, prehrambene tehnologije ili veterine potvrđenom od strane nadležnog tijela je, na isti način, prihvatljiva da bi se nekoga smatralo mladim poljoprivrednikom. U slučaju da ne ispunjava ovaj uvjet, mora ga ispuniti u roku od 36 mjeseci od dana sklapanja ugovora o financiranju odnosno najkasnije prilikom podnošenja zahtjeva za isplatu druge rate. Dodatno, stjecanje potrebnih stručnih znanja i sposobnosti za obavljanje poljoprivredne proizvodnje i/ili prerade poljoprivrednih proizvoda u iznosu od 10 posto iznosa potpore smatra se prihvatljivom aktivnošću.


Za što se mogu koristiti sredstva 


Prihvatljive su sve aktivnosti povezane s proizvodnjom i/ili preradom poljoprivrednih proizvoda, pri čemu je bitno povećanje proizvodnog kapaciteta. To uključuje nabavu domaćih životinja, jednogodišnjeg i višegodišnjeg bilja, sjemena i sadnog materijala jednogodišnjeg i višegodišnjeg bilja uključujući podizanje novih i/ili restrukturiranje postojećih višegodišnjih nasada. Također, aktivnost povećanja proizvodnog kapaciteta moguće je provesti i kupnjom, građenjem i/ili opremanjem zatvorenih/zaštićenih prostora i objekata te ostalih gospodarskih objekata uključujući vanjsku i unutarnju infrastrukturu u sklopu poljoprivrednog gospodarstva. Minimalna površina u slučaju podizanja plastenika, staklenika i vinograda iznosi 50 m². Uz to, prihvatljiva je i aktivnost kupnje ili zakupa poljoprivrednog zemljišta čija površina mora iznositi minimalno 0,05 ha. Aktivnost kupnje poljoprivredne mehanizacije i gospodarskih vozila također je prihvatljiva. Bitno je napomenuti da je prihvatljiva i kupnja rabljenih traktora, ako se kupuje od ovlaštenog prodavatelja, gospodarskih vozila te linija za preradu ne starijih od pet godina. 

Poboljšanje kvalitete poljoprivrednog zemljišta u svrhu poljoprivredne proizvodnje, građenje i/ili opremanje objekata za prodaju i prezentaciju vlastitih poljoprivrednih proizvoda uključujući i troškove promidžbe vlastitih poljoprivrednih proizvoda/prerađevina spadaju u prihvatljive troškove.  

Mladi poljoprivredni par sadi povrće na svojoj oranici.

Nisu prihvatljive one aktivnosti koje su vezane za ulaganja u kapacitete, mehanizaciju, opremu koje su već bili u posjedu korisnika prije podnošenja zahtjeva za potporu.  Prednost pri ocjenjivanju projekata će imati aktivnosti koje se odnose na sektore voćarstva, maslinarstva, vinogradarstva ili povrćarstva, odnosno, orijentacija na poljoprivredne kulture više vrijednosti. 


Za više informacija obratite se na: info@logickamatrica.eu


27 views0 comments

Comentarios


bottom of page