Objavljen je poziv u sklopu projekta DIGIT vrijedan 106 milijuna eura za podržavanje istraživačkih aktivnosti i postdoktorstih stipendija.
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih objavilo je prvi poziv na dostavu projektnih prijedloga u sklopu projekta DIGIT – Digitalne, inovativne i zelene tehnologije, financiranog zajmom Svjetske banke u iznosu od 106 milijuna eura. Poziv Seal of Excellence under the Synergies Program usmjeren je na financiranje visokokvalitetnih projekata koji su dobili certifikat Pečata izvrsnosti iz programa Obzor Europa, MSCA Postdoctoral Fellowship i ERC Proof of Concept Grant, što znači da im je evaluacija iznad 85 posto, ali nisu ostvarili financiranje zbog nedostatka proračunskih sredstava programa. ERC Proof of Concept podržava projekte vodećih istraživača s prethodnim ERC grantovima, usmjerene na aktivnosti rane faze istraživanja komercijalne ili društvene vrijednosti. MSCA postdoktorske stipendije namijenjene su financiranju postdoktorskih istraživača za unaprjeđenje vještina i razvoja karijere kroz međunarodnu mobilnost. Projektni prijedlozi podnose se od 31. siječnja 2025. godine do 31. prosinca 2026. ili raspodjele raspoloživih sredstava, a riječ je o ukupno 2,5 milijuna eura, odnosno 225.000,00 eura po projektnom prijedlogu. Cilj poziva je premostiti jaz u financiranju za hrvatske projekte koji su zadovoljili standarde evaluacije Horizon Europe, ali nisu bili financirani zbog proračunskih ograničenja, čime se podupiru inicijative za istraživanje i razvoj koje promiču digitalne, zelene i inovacijske ciljeve u Hrvatskoj. Prijavitelji su pravne osobe registrirane u Hrvatskoj koje su služile kao organizacija domaćin za projektni prijedlog koji je dobio certifikat Seal of Excellence prijavom na pozive za dodjelu bespovratnih sredstava MSCA PF ili ERC PoC.
Zašto je dobar ERC
Europsko istraživačko vijeće, ERC dio je okvirnog programa Europske unije za istraživanje i inovacije s ciljem podržati najbolje istraživače u Europi u svim znanstvenim područjima, promicati granična istraživanja te potaknuti rad već etablirane, ali i nove generacije vrhunskih istraživača. ERC, osnovan 2007. godine u okviru Sedmog okvirnog programa EU-a za istraživanje i inovacije, prvo je paneuropsko tijelo za financiranje graničnih istraživanja čiji je cilj poboljšati dinamičan karakter, kreativnost i izvrsnost europske znanosti. Misija ERC-a je da pomoću atraktivne i dugoročne financijske potpore izvrsnim istraživačima i njihovim timovima u Europi i šire omogući visokorizična inovativna istraživanja sa znanstvenom izvrsnošću kao glavnim kriterijem. To osigurava usmjeravanje sredstava u nova i perspektivna područja istraživanja uz visok stupanj fleksibilnosti. U konačnici, ERC želi učiniti europsku istraživačku bazu spremnijom za odgovor na potrebe društva temeljenog na znanju i pružiti Europi mogućnosti u graničnim istraživanjima koja su nužna za suočavanje s globalnim izazovima.
Elitno društvo
U Europskom istraživačkom vijeću postoje tri glavne sheme financiranja, Starting Grants, Consolidator Grants i Advanced Grants te dvije dodatne financijske incijative, Synergy Grants i Proof od Concept. Od 2007. godine ERC je dodijelio oko 9 500 financijskih potpora iz svojih temeljnih shema pojedinim znanstvenicima sa sjedištem u više od 800 institucija u Europi. Uz to, pokazalo se da znanstvene publikacije istraživača koje financira ERC imaju sedam puta veću vjerojatnost da će biti u prvih 1 posto kategorija najviše citiranih. Dobitnici ERC-a osvojili su ujedno i prestižne nagrade, uključujući 6 Nobelovih nagrada, 4 Fieldsove medalje i 5 Wolf nagrada. Do sada je objavljeno više od 150 000 članaka u znanstvenim časopisima. Više od 6 100 članaka među prvih je 1 posto visoko citiranih prema podacima Scopusa 2018. Svaki primatelj ERC financijske potpore zapošljava u prosjeku 6 članova tima što doprinosi obrazovanju nove generacije izvrsnih istraživača. Trenutno više od 70 000 postdoktoranda, doktoranda i drugog osoblja radi u njihovim istraživačkim timovima.
Što su postdoktorske stipendije u okviru MSCA
Govoreći o postdoktorskim stipendijama, razlikuju se dvije vrste postdoktorskih stipendija u okviru MSCA, Marie Sklodowska Curie Actions, europske i globalne postdoktorske stipendije. Europske postdoktorske stipendije namijenjene su za istraživače koji se sele unutar Europe ili dolaze u Europu iz drugog dijela svijeta kako bi nastavili svoju istraživačku karijeru. Te se stipendije dodjeljuju u državi članici EU-a ili zemlji pridruženoj programu Obzor Europa i mogu trajati od jedne do dvije godine. Mogu se prijaviti istraživači bilo koje nacionalnosti. Globalnim postdoktorskim stipendijama financira se mobilnost istraživača izvan Europe. Stipendija traje od dvije do tri godine, od čega će se prve od jedne do dvije godine provesti u nepridruženoj trećoj zemlji, nakon čega slijedi obvezna faza vraćanja u trajanju od jedne godine organizaciji sa sjedištem u državi članici EU-a ili zemlji pridruženoj programu Obzor Europa. Prijaviti se mogu samo državljani država članica EU-a ili zemalja pridruženih programu Obzor Europa ili osobe s dugotrajnim boravištem u tim državama. Obje vrste stipendija također mogu uključivati kratkoročna upućivanja bilo gdje u svijetu tijekom stipendije.
Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu
Comments