top of page
Search

Poziv za mlade poduzetnike i znanstvenike: Bespovratna sredstva za inovativne projekte

Logička matrica

Znanstvenici surađuju na projektima financiranih iz EU fondova.
Znanstvena suradnja

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih raspisalo je poziv za istraživačke organizacije i mladim organizacijama, nudeći bespovratna sredstva od 350 tisuća do milijun eura po projektu.


Unapređenje industrije znači upotrebu i plasiranje inovativnih proizvoda na tržište. Ključno za inovativne proizvode je suradnja između tvrtki i znanstvenika. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih je upravo objavilo Poziv istraživačkim organizacijama i mikro, malim i srednjim organizacijama do pet godina starosti na suradnju pri čemu prijavitelji mogu poslati svoje projektne prijedloge u prvom kvartalu ove godine. Na raspolaganju im je za ovu godinu 7.398.360,25 eura te isto toliko za 2026. godinu, pri čemu je intenzitet potpore 50 do 85 posto. Iznosi bespovratnih sredstava se kreću od 350 tisuća do milijun eura za pojedini projekt. Očekuje se da će istraživanja podržana ovim Pozivom ojačati put prema istraživanjima više razine tehnološke spremnosti, odnosno prema eksperimentalnom razvoju i inovacijskim aktivnostima te omogućiti mladim istraživačima potrebno iskustvo na svom karijernom putu.


Znanstvenici i mladi poduzetnici zajedno analiziraju uspjehe svoje suradnje.
Zajednička suradnja organizacija

Pozivom se želi potaknuti stvaranje dugoročnih odnosa i suradnje između članova konzorcija koji bi se nastavili i nakon provedbe podržanih projekata. Pozivom se želi povećati razina razvoja novih tehnologija, proizvoda i procesa provođenjem kolaborativnih primijenjenih istraživanja. Posebni ciljevi pozivu su unaprjeđenje suradnje istraživačkih organizacija i poduzeća, kapaciteta poduzeća za istraživanje, razvoj i inovacije te poboljšanje tržišne spremnosti rezultata istraživanja i razvoja. Na projektu mogu sudjelovati i partneri, a to su istraživačke organizacije i poduzeća, uredi za transfer tehnologije te veliko poduzeće, uz uvjet da je u konzorciju u kojem je veliko poduzeće partner, uključen barem jedno mikro, malo ili srednje poduzeće. Istraživačke organizacije kao javna visoka učilišta i znanstveni instituti imaju pravo sudjelovanja na više od jednog projekta. Ostale istraživačke organizacije te mikro, mala i srednja poduzeća mogu podnijeti jedan projektni prijedlog i biti partneri u jednom projektnom prijedlogu. Uredi za transfer tehnologije osnovani kao pravne osobe od strane istraživačke organizacije imaju pravo sudjelovati na više projektnih prijedloga u svojstvu partnera. Velika poduzeća mogu kao partner sudjelovati u samo jednom projektnom prijedlogu.


Koji projekti su prihvatljivi


Projekt mora biti u skladu s Nacionalnom razvojnom strategijom Republike Hrvatske do 2030. godine i Strategijom pametne specijalizacije do 2029. godine. Aktivnosti istraživanja i razvoja koje se planiraju provoditi u okviru projekta moraju biti povezane s jednim ili više tematskih prioritetnih područja S3. Predviđeno trajanje projekta je najviše 36 mjeseci, a projekt mora biti u skladu s načelom „ne nanosi bitnu štetu“. Projektom mora biti planiran istraživački tim, koji uključuje Voditelja projekta, što je voditelj istraživačkog tima i osobe koje su zaposlene ili koje se planiraju zaposliti kod Prijavitelja odnosno Partnera, a koje će direktno biti uključene u istraživačko-razvojne aktivnosti. Voditelj projekta, odnosno voditelj istraživačkog tima mora posjedovati tražene kvalifikacije što je iskustvo u provedbi jednog ili više projekata istraživačke teme povezane s temom predmetnog projekta i u trenutku prijave na Poziv mora biti zaposlen kod Prijavitelja. Projekt mora imati planiran projektni tim, koji uključuje jednu ili više osoba odgovornih za administraciju i upravljanje projektom.


Što se očekuje 


Projektom će se primarno financirati istraživačke aktivnosti na razini tehnološke spremnosti TRL 2-4 , koje se mogu svrstati u kategoriju industrijskog istraživanja. Industrijsko istraživanje znači planirano istraživanje ili kritički pregled u cilju stjecanja novih znanja i vještina za razvoj novih proizvoda, procesa ili usluga odnosno za postizanje znatnog poboljšanja postojećih proizvoda, procesa ili usluga. To obuhvaća stvaranje sastavnih dijelova složenih sustava i može uključivati izradu prototipova u laboratorijskom okruženju ili u okruženju sa simuliranim sučeljima postojećih sustava te pilot-linije ako je to neophodno za industrijsko istraživanje, prvenstveno za provjeru generičke tehnologije. Pritom istraživačka aktivnost uključuje industrijsko istraživanje kao što je npr. mjerenje, testiranje, formuliranje tehnološkog koncepta – izrada prototipa, a to znači eksperimentalna provjera koncepta, testiranje u laboratorijskim uvjetima, uključujući nabavu relevantnog materijala ili potrebne opreme, znanja i patente te priprema i objava publikacija i druge srodne aktivnosti u okviru istraživačkog rada.


Znanstvenici i poduzetnici zajedničkom suradnjom rade na unaprijeđenje sojih znanja i gospodarstva.
Znanstvenici i poduzetnici zajedno surađuju

Druga aktivnost projekta usmjerena je na nastavak istraživačkih aktivnosti i suradnje između akademske zajednice i gospodarstva. Ova kategorija obuhvaća aktivnosti usmjerene na osiguranje održivosti i kontinuiteta istraživanja i na daljnji razvoj suradnje između istraživačkih institucija i industrije, po završetku Projekta financiranog kroz predmetni Poziv. Aktivnost uključuje rad na dugoročnim strategijama za suradnju između akademske zajednice i gospodarstva kao i rad na projektnim prijedlozima za nastavak financiranja.


Očekivani rezultati


U okviru kategorije “Provjera i zaštita intelektualnog vlasništva” financiraju se aktivnosti usmjerene na inicijalnu provjeru i osiguranje zaštite inovativnih ideja u ranim fazama razvoja. To može uključivati pretragu postojećih patenata kako bi se osigurala originalnost i novost ideje te analizu pravnih aspekata zaštite intelektualnog vlasništva. Aktivnosti također obuhvaćaju izradu procjene tržišnog potencijala inovativne ideje, te analiza strategije zaštite, koja može uključivati istraživanje mogućnosti za patentiranje ili zaštitu drugih oblika intelektualnog vlasništva, kao što je industrijski dizajn. Mogu se financirati i druge aktivnosti povezane s provjerom i zaštitom intelektualnog vlasništva, kao što su primjerice priprema dokumentacije za buduću patentnu prijavu ili registraciju drugih oblika intelektualnog vlasništva, savjetovanje s pravnim i drugim stručnjacima za intelektualno vlasništvo i drugo. Ova aktivnost uključuje pretragu patenata, validaciju ideje tj. tržišne potrebe, izradu strategije zaštite intelektualnog vlasništva i drugih srodnih analiza kao i ostale aktivnosti povezane s provjerom i zaštitom intelektualnog vlasništva.


Što je još važno


Diseminacija istraživačkih rezultata i umrežavanje, što je obavezna aktivnost projekta se odnosi na posjećivanje i organiziranje specijaliziranih događaja povezanih s istraživačkom temom projekta i u svrhu predstavljanja projekta, te događaja kojima je svrha promocija transfera tehnologije i/ili umrežavanje s potencijalnim međunarodnim i nacionalnim suradnicima kao što su stručni skupovi, događaji za pronalaženje suradnika i slično. U okviru kategorije „Promocija i vidljivost projekta“ financiraju se aktivnosti usmjerene na osiguranje vidljivosti projekta i njegovih rezultata među relevantnim dionicima i javnošću. To znači da projekt mora imati web stranicu, otisnute promotivne materijale, reklamne panoe ili plakate te događaje za promociju projekta kao što je završna konferencija projekta. U okviru kategorije “Upravljanje projektom” financiraju se aktivnosti usmjerene na osiguranje uspješne provedbe i koordinacije projekta, u skladu s Ugovornim obvezama. Ove aktivnosti uključuju izvršavanje administrativnih obveza kao što su redovito izvještavanje, priprema zahtjeva za nadoknadom sredstava, te priprema i provođenje postupaka nabave. Pored toga, obuhvaća se podrška u izvršavanju obveza vezanih za horizontalne aktivnosti te podrška koordinacijskim aktivnostima Konzorcija, koja uključuje administrativnu podršku, organizaciju sastanaka i slične zadatke.


 

Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook i Linked In


 

Prijavite se na naš stručni webinar:



 
 
 

Comments


bottom of page