Veće naknade za stručnu praksu učenika i dodatne potpore obrtnicima za mentoriranje
- Logička matrica
- Mar 31
- 3 min read

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih raspisalo je poziv vrijedan 60 milijuna eura za potporu obrtničkim zanimanjima, s ciljem poboljšanja učenja na radnom mjestu i povećanja zapošljivosti mladih što će čime će se povećati naknade za stručnu praksu učenika i potpore obrtnicima za mentoriranje.
Za uspostavu funkcionalnog života grupe od oko tisuću ljudi na nekom području, u svemiru ili negdje u, na primjer, Lici, više od dvije trećine bi morali biti radnici i majstori raznih vrsta, od stolara i tesara, električara, raznih građevinskih i transportnih radnika koji bi gradili i održavali objekte i proizvodili hranu za cijelu zajednicu. To znači da nam obrtnici i majstori itekako trebaju.

U nastojanju promoviranja obrtničkih zanimanja, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih je objavilo poziv od kojega bi najveću korist trebali imati učenici koji se na tržište rada namjeravaju uključiti kroz strukovna zanimanja. Vrijednost poziva je 60 milijuna eura iz Europskog socijalnog fonda + u okviru programa učinkovitih ljudskih potencijala, a Ministarstvo gospodarstva mora prijavu poslati do 30. travnja ove godine.
Naime, kako bi se riješio problem nedostatka licenciranih subjekata za naukovanje i niske motiviranosti gospodarstva za sudjelovanje, ovom operacijom se u području obrazovanja i cjeloživotnog učenja kroz financijsku podršku gospodarskim subjektima promoviraju obrtnička zanimanja te motiviraju poduzetnici za sudjelovanje u obrazovanju učenika. Više od 60% učenika u strukovnom obrazovanju ne stekne radno iskustvo tijekom školovanja, iz čega proizlazi potreba za poboljšanjem pristupa učenju na radnom mjestu.
Što je opći cilj

Unaprjeđenje sustava strukovnog obrazovanja i osposobljavanja radi boljeg povezivanja s potrebama tržišta rada postiže se i realizacijom specifičnog cilja - modernizacijom sustava strukovnog obrazovanja i osposobljavanja radi povećanja relevantnosti učenja na radnom mjestu putem naukovanja. Hrvatska ima 69,2% učenika u strukovnom obrazovanju, EU prosjek je 48.8%, uz 282 programa strukovnog obrazovanja. U razdoblju 2016.-2023. godina dodijeljeno je 1.531 potpora gospodarskim subjektima za izvođenje naukovanja u ukupnom iznosu od 13.8 milijuna eura. Učenje na radnom mjestu, odnosno naukovanje omogućuje lakše usvajanje znanja i vještina u strukovnom obrazovanju te rezultira boljom zapošljivošću mladih, a s obzirom da programi u okviru kojih se učenje temeljeno na radu ostvaruje naukovanjem osiguravaju visoku zastupljenost praktične nastave u praktikumu škole i u gospodarstvu, njima se stvaraju preduvjeti za stjecanje vještina potrebnih za samostalan rad u zanimanju te usvajanje poduzetničkih vještina neposredno u gospodarstvu.
Kvaliteta poučavanja

Poticanjem gospodarskih subjekata na provedbu naukovanja izravno se doprinosi stjecanju vještina za samostalan rad u zanimanju te razvoju socijalnih i poduzetničkih kompetencija učenika. Više od 60% učenika u strukovnom obrazovanju ne stekne radno iskustvo tijekom školovanja, iz čega proizlazi potreba za poboljšanjem pristupa učenju na radnom mjestu. Kako bi se poduprle inovacije, uključenost, kvaliteta i postignuća u obrazovanju i osposobljavanju, nastavnici i poslodavci moraju biti kompetentni i motivirani, što zahtijeva kontinuirano stručno učenje i potporu tijekom njihova radnog vijeka. To je važan čimbenik za kvalitetu obrazovanja i učenja temeljenog na radu jer ne utječe samo na zadovoljstvo nastavnika i poslodavaca, nego i na kvalitetu poučavanja. Stoga je važno osnažiti kapacitete nastavnika i mentora kroz stručna usavršavanja kojima se unapređuju njihove stručne i pedagoške kompetencije. Povećanje relevantnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja s obzirom na potrebe tržišta rada ostvarit će se izradom novih modularnih, ishodovno orijentiranih kurikulumskih dokumenata po načelima Hrvatskog kvalifikacijskog okvira. Donošenjem novih kurikulumskih dokumenata koji odgovaraju na potrebe tržišta rada i gospodarstva osigurava se veća horizontalna i vertikalna prohodnost polaznicima kroz usvajanje ključnih i transverzalnih kompetencija i specifičnih stručnih vještina koje u konačnici doprinose njihovoj zapošljivosti i konkurentnosti na tržištu rada.
Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu
Prijavite se na naš stručni webinar:
Comments