top of page

Prilika za organizacije: Jačanje kapaciteta za provedbu programa aktivnog starenja kroz EU fondove


Skupina starijih građana zajedno se druže uz aktivnosti financiranih iz EU fondova
Novi EU natječaj za ranjive skupine

Otvoren je natječaj za jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za provedbu programa aktivnog starenja, vrijedan 15 milijuna eura, financiran iz Europskog socijalnog fonda i nacionalnih izvora. Ova prilika omogućuje organizacijama rad s osobama starije životne dobi i doprinosi stvaranju inkluzivnijeg društva kroz održive programe aktivnog starenja.


Do kraja lipnja otvoren je natječaj vrijedan 15 milijuna eura za jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za provedbu programa aktivnog starenja. Na natječaj programa učinkovitih ljudskih potencijala 2021.-2027. koji se u iznosu od 85 posto financira iz Europskog socijalnog fonda +, a 15 posto se financira iz nacionalnih izvora, mogu se javiti organizacije civilnog društva kao što su udruge za koje je vidljivo da su registrirane za rad s ciljnom skupinom osoba starije životne dobi i/ili zaklade i/ili vjerske zajednice i/ili pravne osobe. Prihvatljivi prijavitelj je Katolička crkva i/ili socijalni partner (sindikat i/ili udruga sindikata više razine i/ili udruga poslodavaca i/ili udruga poslodavaca više razine i/ili vijeće nacionalne manjine. Jednako tako može se projaviti i koordinacija vijeća nacionalne manjine iz čijih statuta i temeljnih akata je razvidno da jedno od područja njihovog djelovanja uključuje rad s osobama starije životne dobi.  U sklopu poziva financirat će se projekti koji će doprinijeti jačanju kapaciteta OCD-a za  provedbu programa aktivnog starenja s ciljem povećanja kvalitete života i socijalne uključenosti starijih osoba. Specifični ciljevi poziva su unapređenje kapaciteta organizacija civilnoga društva za provođenje programa aktivnog starenja na lokalnoj razini i provođenje aktivnosti s ciljem povećanja kvalitete života i socijalne uključenosti starijih osoba. Ciljne skupine su organizacije civilnoga društva i starije osobe, odnosno osobe koje su navršile 65 i više godina života. Trajanje projekata je između 24 i 36 mjeseca. 


Ranjiva skupina društva


Suvremeni odgovori na potrebe starijih osoba preko EU fondova
Suvremeni odgovor na potrebe starijih osoba

Zbog ovisnosti o drugima uzrokovane bolešću, slabošću ili invaliditetom starije osobe se smatraju ranjivom skupinom u društvu. Činjenica da je stanovništvo sve starije pitanje ljudskih prava i socijalne uključenosti starijih osoba sve više postaje važno za društvo. Zbog svega navedenog ova je skupina često izložena višestrukim diskriminacijama. Stoga je u posljednja dva desetljeća koncept aktivnog starenje postao suvremeni odgovor na potrebe starijih osoba. Riječ je o nizu politika, strategija i mjera kojima se poboljšava kvaliteta života starijih osoba. To uključuje zaštitu prava na zdravstvenu zaštitu, socijalnu uključenost, doprinos životu zajednice, kao i ravnopravno sudjelovanje u kulturnom i društvenom životu zajednice. Svjetska zdravstvena zajednica odredila je šest glavnih područja aktivnog starenja. To je zdravstvena zaštita i sustav socijalnih usluga, razni faktori vezani uz ponašanje starijih osoba, osobni faktori, fizičko okruženje, socijalni kontekst i ekonomski kontekst. Uz to, kultura kojoj osoba pripada i spol dodatno spadaju u odrednice koncepta aktivnog starenja. Europa je pritom u osobito teškom položaju jer  je europsko stanovništvo najstarije na svijetu. Popis stanovništva iz 2021. ukazuje da je 22,45 posto ukupnog stanovništva u Hrvatskoj starije od 65 godina, a procjene UN-a govore kako će do sredine stoljeća taj postotak doseći čak 46,9 posto.  


Mjera napretka društva


Program zaštite starije populacije preko financiranja iz EU fondova.
Programi zaštite zdravlja i skrb za starije

Starenje kao genetski uvjetovan proces može dovesti i do pojave raznih bolesti, i negativnih efekata vanjskih uvjeta. Pritom se misli na psihološke čimbenike, smanjenje inteligencije i kognitivnih sposobnosti, nastanka psihičkih bolesti, usamljenosti, izolacije, nedostatka motivacije i povjerenja koje se javlja u starijih osoba. Među odrednicama aktivnog starenja nalaze se čimbenici vezani uz ponašanje, pri čemu je usvajanje zdravih navika izuzetno bitno u starijoj dobi. To se odnosi na bavljenje tjelesnom aktivnošću, zdravu prehranu uz izbjegavanje cigareta i alkohola te razumnu konzumaciju lijekova kako bi se prevenirale ili kontrolirale razne bolesti. S obzirom da je starenje biološki proces uz koji se javljaju i izraženije, vrlo specifične potrebe za dugotrajnijom zdravstvenom njegom, osobito ako se pojave fizičke ili mentalne poteškoće, zdravlje starijih osoba i zaštita zdravlja jedan je od glavnih pokazatelja napretka nekog društva. To znači da bi primarna zdravstvena zaštita i ona specijalističko-konzilijarna trebala biti najrasprostranjenija i obuhvatiti provedbu raznih preventivnih programa zaštite zdravlja, brigu za mentalno zdravlje te, za pacijente starije dobi vrlo važnu, palijativnu skrb. Kroz sustav socijalne skrbi treba osigurati dugotrajnu skrb.


Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook i Linked In



EU sutra - što nas očekuje od 2028.



Pogledajte nove EU pozive za bespovratno financiranje:



Comments


bottom of page