top of page

Radi glavate želve se mučimo s neodvojivim čepovima na plastičnim bocama

Da, to je jedan od razloga zašto se mučimo s neodvojivim čepovima na plastičnim bocama. EU Direktiva o plastici uvela je ovu direktivu kako bi se učinkovito suzbio rast mikroplastike u moru. Neodvojivi čepovi čuvaju čepove i boce zajedno, sprječavaju gubitak ambalaže, olakšavaju recikliranje i štite morske životinje.

Glavata želva na plaži okružena čepovima -  neodvojivi čepovi na plastičnim bocama
Razlozi zašto imamo neodvojive čepove na plastičnim bocama

Svima se to dogodilo. Nije strašno i nije sramno. Svatko je bio u situaciji da je u posljednjih šest mjeseci do godine dana nagnuo plastičnu flašicu prema ustima u namjeri da popije vodu ili sok i – zastao. Smetao je čep. I svi su reagirali, neki su se naljutili, drugi su samo pomirljivo okrenuli flašicu i popili svoj gutljaj. U svakom slučaju, svi su pomislili na prirodu i problem recikliranja plastične ambalaže. Možda nisu toliko mislili na glavate želve i druge morske životinje ili na analizu s obale sjeverne Nizozemske iz 2016. godine koja je pokazala da je 80 posto čepova za flaše pronađeno na obali bilo s flašica za piće i da je 70 posto čepova bilo oštećeno. To znači da su čepovi plutali u vodi i da je mikroplastika završila u moru, pa time i u tijelima riba i ostalih morskih životinja koja smo uživajući jeli. Jer, čepovi ne samo da se sporo raspadaju, spadaju među pet najsmrtonosnijih zagađivača u moru. Budući da je plastika vrlo jeftin proizvod, sve je češće u upotrebi, ali je problem s plastikom što se ne razgrađuje i neminovno zagađuje okoliš. Da bi se smanjilo zagađivanje na koje su znanstvenici, ekolozi i aktivisti godinama upozoravali, EU je u svibnju 2018. godine najavila direktivu o postupanju s plastičnim proizvodima za jednokratnu upotrebu. Prema toj direktivi, pića u plastičnim flašicama se mogu prodavati samo ako čep ostane na boci. Direktiva je izglasana u lipnju 2019. a proizvođačima je ostavljen rok do prosinca prošle godine da prilagode svoju proizvodnju. Ta se direktiva smatra najambicioznijim pravnim instrumentom posvećenom morskom otpadu, a sažeto, zabranjuje plastične proizvode za jednokratnu upotrebu svagdje gdje su moguće alternative kao što su plastični pribori za jelo, tanjuri, štapići za vatu, slamke i drugi proizvodi. 


Morsko dno, okruženo životinjama i mikro plastikom -  neodvojivi čepovi na plastičnim bocama
Plastika u moru

Prema podacima Europske komisije, države članice proizvedu 25 milijuna tona plastičnog otpada godišnje, no čak manje od 30 posto toga otpada se prikupi za recikliranje. Sjetimo li se analize s nizozemske obale, bude jasnije kako plastični predmeti za jednokratnu upotrebu čine 50 posto otpada, a predmeti povezani s ribolovom predstavljaju 27 posto ukupne količine zagađenja. Sama direktiva dio je Strategije o plastici Europske unije, a njen je cilj dovesti do toga da se plastična ambalaža na tržištu EU reciklira do 2030. godine, da se smanji potrošnja za jednokratnu upotrebu i ograniči namjerna upotreba mikroplastike. Iako je riječ o striktnoj obvezi proizvođača plastične ambalaže, pretpostavlja se da će se količina plastičnog otpada smanjiti tek za 10 posto, što samo govori o razmjerima zagađenja. Ili, u brojkama, godišnje se proizvede 359 milijuna tona plastike, a od toga u moru završi između 4,8 do 12,7 milijuna tona! Sada je možda jasnije kako je moguće da se u oceanima nalazi plastični otok veličine dvije Francuske koji pluta i svijet ga se ne može riješiti. 


Otpor neodvojivim čepovima

Zatekne li se netko u proljeće na južnim hrvatskim otocima iznenadit će ga količina plastičnih vrećica i drugog plastičnog otpada koji nitko nije namjerno istovario na obale otoka nego su to učinile morske struje, dopremivši otpad iz Sredozemnog mora. A onda, tijekom sezone godišnjih odmora sami dodajemo novi otpad ako ga ostavljamo na plažama, negdje blizu plićaka gdje ga može dohvatiti morski val. Što je najgore, s tom će se plastikom maltretirati naraštaji koji neće ni znati kako je izgledala generacija ljudi iz 2025. godine. 


Plaža prekrivena i zagađena s plastikom -  neodvojivi čepovi na plastičnim bocama
Prigovori velikih kompanija

Naravno da je do Direktive došlo vrlo teško i uz brojne i vrlo ozbiljne prigovore. Danone, PepsiCo, Coca Cola i Nestle su, prema medijskim izještajima, gorljivo propitivali obavezu pričvršćivanja čepova za flaše veličine do tri litre, a to su one koje najčešće kupujemo u dućanima. Tvrdile su da pričvršćivanje čepova izaziva velike troškove za tvrtke, ali i da bi pričvršćivanje čepova moglo dovesti do povećanja upotrebe plastike između 50 i 200 tisuća tona godišnje. Tome nasuprot su stajali argumenti stručnjaka za recikliranje plastike koji su upozoravali na česte situacije da čepovi ne dođu do reciklaže jer se negdje izgube, padnu s flašice ili ih korisnici ne vrate na flašicu pa ostanu u prirodi ili u otpadu koji se ne reciklira, a uz to, proizvođači ambalaže koriste svjetla bojila za čepove koji se ne recikliraju jednako uspješno kao i same flašice. No, prevladao je stav da je pametnije osigurati da se čep pojavi u reciklaži pričvršćen na flašice nego da ostane u okolišu i da se njime bavimo za trideset, pedeset ili sto godina kada ispliva ispred nas u moru. U svakom slučaju, spomenute kornjače će lakše živjeti bez tog otpada u morima, bez obzira što će nam čepovi smetati kad otvorimo flašicu. No, mala neugodnost je uistinu mala u odnosu na velik problem koji se rješava neodvojivim čepom. 

Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook i Linked In



EU sutra - što nas očekuje od 2028.



Pogledajte nove EU pozive za bespovratno financiranje:




Comments


bottom of page